Sverige körde över Ukraina – nu väntar Polen i playoff-finalen
Vilken magisk torsdagskväll i Spanien! Graham Potters nya svenska landslag körde över Ukraina med 3-1 efter ett hattrick av Viktor Gyökeres. På tisdag ska det avgöras mot Polen i finalen, där VM-biljetten står på spel.
Tidigt ledning mot Ukraina
I segern mot Ukraina så gick Potter tillbaka till det som varit Sveriges bästa gren i tidigare kval och mästerskap, defensiven först. Det var ett Sverige som var beredda att lida, ligga lågt och låta Ukraina styra bollinnehavet. Med sylvassa i omställningar som svar. Redan innan matchuret hunnit ticka upp till sex minuter satt bollen i nät. En briljant offensiv kombination där bollen gick som på ett snöre från Viktor Gyökeres till Anthony Elanga, vidare in mot Benjamin Nygren som elegant serverade Gyökeres vid den bortre stolpen. 1–0 och en riktig smakstart!
Sverige fortsatte att skapa de hetaste chanserna, bland annat genom en ramträff från en urstark Gabriel Gudmundsson på vänsterkanten. Det enda orosmolnet under första halvlek var tyvärr att mittbacksgeneralen Isak Hien tvingades kasta in handduken tidigt med en skada. Men Carl Starfelt klev rakt in från bänken och visade omedelbart pondus, något som förbundskapten Potter efteråt hyllade stort.
Från räddning till måljubel – på sekunder
Om den första halvleken startade med en svensk smällkaramell, så var den andra inte sämre. Sex minuter in i andra halvleken stod Kristoffer Nordfeldt för en svettig räddning. En snabb utspark letade sig hela vägen fram till en djupledslöpande Gyökeres som smet förbi backarna och rullade in 2–0. Ett skolboksexempel på hur man straffar ett högt stående försvar!
Hattricket skulle också fullbordas. Gyökeres bröt en passning och fick friläget och revs ned av den ukrainske målvakten Anatolii Trubin. Och han tryckte själv säkert in 3–0. Ukraina fick ett tröstmål på slutet men vid det läget var matchen redan avgjord.
Nu väntar Polen på Strawberry Arena
Segern mot Ukraina gav oss något att tro på igen, efter år av letande. Trots kräftgången i kvalet så har Sverige nu bara 90 minuter kvar att spela för att en VM-biljett ska vara i hamn. I finalen är det som väntat Polen som står för motståndet. Ett Polen om vände och vann mot Albanien i sin semifinal, till 2-1.
Sverige har en revansch att utkräva efter att Polen slagit ut Sverige i VM-kvalet senast, med 2-0. Sverige har hemmaplan denna gång och finalen mot Polen spelas på Strawberry Arena med avspark 20:45 under tisdagen.