Spaniens VM-trupp med många unga spelare
Spaniens 26-mannatrupp till Qatar-VM är nu presterad av förbundskaptenen Luis Enrique. En trupp med många unga spelare där hela 20 spelare som gör sin VM-debut. En spelare är dock kvar sedan VM-guldet i Sydafrika 2010 och det är lagkaptenen Sergio Busquets.
Kan denna unga trupp följa den föregående generationens spår och ta nationens andra VM-guld? Enligt oddsen från Unibet är Spanien en av toppnationerna även om det är till höga 10.00 gånger pengarna. Här hittar du oddsen på Qatar-VM >
Spanien gjorde ett bra EM i fjol även om det inte räckte hela vägen till finalen. Och nu ska Spanien mäta sig mot Tyskland i grupp E, med även Japan och Costa Rica. En mycket intressant värdemätare för detta unga och talangfulla landslag.
Spaniens trupp till Qatar-VM 2022
| Målvakter |
| Unai Simon, Athletic Bilbao |
| Robert Sanchez, Brighton |
| David Raya, Brentford |
| Försvarare |
| Pau Torres, Villarreal |
| Aymeric Laporte, Manchester City |
| Jose Luis Gaya, Valencia |
| Jordi Alba, Barcelona |
| Eric Garcia, Barcelona |
| Cesar Azpilicueta, Chelsea |
| Dani Carvajal, Real Madrid |
| Hugo Guillamon, Valencia |
| Mittfältare |
| Sergio Busquets, Barcelona |
| Rodri, Manchester City |
| Pedri, Barcelona |
| Gavi, Barcelona |
| Koke, Atletico de Madrid |
| Carlos Soler, PSG |
| Marcos Llorente, Atletico de Madrid |
| Forwards |
| Dani Olmo, RB Leipzig |
| Pablo Sarabia, PSG |
| Nico Williams, Athletic Club Bilbao |
| Marco Asensio, Real Madrid |
| Álvaro Morata, Atletico de Madrid |
| Yeremy Pino, Villarreal |
| Ferran Torres, Barcelona |
| Ansu Fati, Barcelona |