FotbollsVM.se

Så kan Frankrike ändra i startelvan mot Sverige i VM 2026

Sa kan frankrike andra i startelvan mot sverige i vm 2026

När VM-slutspelet 2026 går in i utslagsfasen väljer Didier Deschamps att göra flera ändringar. Inför sextondelsfinalen mot Sverige pekar allt på att den franske förbundskaptenen ändrar i startelvan. Det är framför allt vänsterkanten och centrallinjen som byts ut. Dessutom kommer Frankrike att spela utan en skadad Marcus Thuram.

Förändringar på vänsterkanten

Efter gruppspelet ser Deschamps ut att byta ut hela vänstersidan. Enligt rapporter från L’Équipe, som citeras av FotbollDirekt, bänkas både Theo Hernandez och Désiré Doué. I stället förväntas Lucas Digne och Bradley Barcola starta. Det är en taktisk förändring som det svenska försvaret nu måste hantera.

Rutin i centrallinjen

I utslagsmatcherna väljer Frankrike att satsa på erfarenhet. I mittförsvaret ersätter William Saliba Maxence Lacroix. L’Équipe rapporterar också att Manu Koné, som startade i den senaste matchen mot Norge, byts ut. I stället är det Adrien Rabiot som startar på det centrala mittfältet tillsammans med Aurélien Tchouaméni.

Skada i den franska offensiven

Den franska uppladdningen påverkas även av en skada. Dagen före matchen deltog inte Marcus Thuram under söndagens träningspass. Enligt uppgifter från Spelcash har anfallaren problem med en vad och ser ut att missa matchen mot Sverige. Trots detta har Frankrike fortfarande en stark offensiv.

Så förväntas Frankrike starta mot Sverige

Utifrån rapporterna inför sextondelsfinalen förväntas Frankrike ställa upp med följande startelva:

  • Målvakt: Mike Maignan
  • Försvarare: Jules Koundé, Dayot Upamecano, William Saliba, Lucas Digne
  • Mittfältare: Aurélien Tchouaméni, Adrien Rabiot
  • Offensiva yttrar och mittfältare: Ousmane Dembélé, Michael Olise, Bradley Barcola
  • Anfallare: Kylian Mbappé

Nu återstår att se hur det svenska landslaget väljer att svara på Deschamps taktiska förändringar.

Erik

Publicerad den

Av